Ochorenia Kôstkovín | Ovocné stromy Jeseň

Poznáte to aj vy? V lete máte doma veľmi zoslabnuté stromy, najmä broskyne a marhule. Ich listy sú skrútené, slamovožlté, hnednú a postupne opadávajú. Na listoch sa vytvárajú prázdne ostrovčeky pretože choré pletivo v nich vypadáva.

Broskyne a marhule prestávajú na stromoch tvoriť nové kvetné púčiky a ak aj máte plody, tak sú drobné s nízkou cukornatosťou, ktoré pomaly dozrievajú a podliehajú hnilobe. Tieto kôstkoviny sú náchylnejšie na kučeravosť listov a ľahšie namŕzajú.

Čo to s tými kôstkovinami je?

Je za tým jednoduchá príčina.

Už niekoľko rokov ste do pôdy nedali viaczložkové alebo organické hnojivá alebo ste to prehnali s nadbytkom vápnika a horčíka. To sa prejavilo najmä u starších ovocných stromov.

RIEŠENIE:

Ovocné stromy na jar prihnojte síranom draselným. Hnojivo rozhoďte nielen okolo kmeňov ovocných stromov, ale ho zapracujte aj do pôdy v pomere 20 – 25g hnojiva na 1m². Toto môžeme opakovať každé 2 – 3 týždne od jari až do konca júna.

Ovocné stromy je potrebné v správnom čase rovnako presvetliť presvetľovacím rezom tak, aby sa nevyčerpávali nadúrodou ovocia.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *