Z podpníkov pre JABLOŇ máš na výber z týchto možností:

? M9 – najpoužívanejší podpník pre jablone, vďaka tomu, že slabo rastie, núti k skorej, pravidelnej a bohatej rodivosti. Je vhodný pre pestovanie štíhleho vretena, na drôtenku a vyžaduje oporu. Hodí sa pre nižšie tvary stromčekov. Darí sa mu len v kvalitnej pôde a vzhľadom na plytký koreňový systém vyžaduje dostatočnú závlahu. Podpník M9 odporúčame využívať pre rovinaté oblasti. Je mrazuvzdorný.

? M26 – má takmer rovnaké vlastnosti ako podpník M9, ale nevyžaduje opornú konštrukciu, napriek tomu je vhodný aj na ovocnú stenu. Do rodivosti vstupuje veľmi skoro. Je odolný mrazom. V posledných rokoch si získava stále viac priaznivcov.

? MM106 – stredne bujne rastúci podpník, ktorý nevyžaduje oporu. V ovocných škôlkach začal nahrádzať podpník M4. Tento podpník zoslabuje rast naštepenej odrody o 20 – 25%. Hodí sa pre stredne veľké tvary. Pri zbere používame rebrík. Podpník MM106 sa využíva vo svahovitejších terénoch, je odolný voči voške krvavej.

? MM111 – stredne rastúci podpník, ktorý nevyžaduje oporu. Má dobrú stabilitu v pôde, preto sa najviac využíva pre odrody stĺpovitých jabloní. Je vhodný do ľahších a suchších pôd.

? A2 – švédsky, bujne rastúci, mrazuvzdorný podpník, ktorý vďaka bohatej koreňovej sústave nepotrebuje oporu. Naštepené odrody nastupujú do rodivosti v 4.roku. Podpník A2 je vhodný pre svahovité polohy s ťažšou pôdou, využívaný v sadoch s vyššími nadmorskými výškami (m.n.m.).

Ak bol pre Teba článok užitočný, zdieľaj ho s nami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *