Podpníky významne ovplyvňujú celý rad dôležitých vlastností ovocných drevín. Je neoddeliteľnou súčasťou ovocných stromov a je rovnako dôležitý ako samotná odroda. Umožňuje príjem živín a vody z pôdy. Podpník významne ovplyvňuje rast samostanej rastliny aj plodov.

U pestovateľov sa stále viac vyhľadávaným stáva škrupinové ovocie. Chcel by si vedieť lúskať orechy ako Marfuša z Mrázika? Potom by ste si mali odsledovať, na akom podpníku vaše oriešky vyrastajú…

 

Orechy bývajú dopestované na týchto podpníkoch.

Podpník orech kráľovský

Orech kráľovský je najväčší ovocný druh orechov dorastajúci do výšky 10 až 15 metrov. Stromy na tomto podpníku hlboko zakoreňujú. Odporúčame ho ako podpník na dopestovanie stromčekov do suchších a vápenistých pôd.

Podpník lieska obyčajná

Lieska obyčajná sa používa najmä vtedy, keď chceme veľkoplodé odrody liesky pestovať v tvare stromčekov.

Podpník lieska turecká

Lieska turecká je vhodná do stromoradia. Používa sa skôr ako okrasná drevina nakoľko oriešky sú veľmi malé. Cenné je, že stromček liesky veľkoplodej na tomto podpníku Ti nebude tvoriť koreňové výmladky.

 

Ktorý podpník orechov a škrupinového ovocia ste už využil vo svojom sade? Alebo sa len začínate orientovať a uvažujete nad vysadením nových orechov? Zanechajte nám, prosím, svoju reakciu v komentároch nižšie, ak vám náš článok pomohol. Dá nám to energiu pokračovať a rozoberať viac užitočných tém.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *