S potešením podporujeme slovenské materské a základné školy. V roku 2019 sme prišli s iniciatívou zafarbiť školský dvor ovocnými stromami. Práve ovocné stromčeky sú pre materské a základné školy skvelým spôsobom, ako podnietiť žiakov k sadeniu, pestovaniu a zbieraniu vlastného chutného ovocia.

Pomáhame deťom rásť v krajšom prostredí:

„Veríme, že všetky deti by mali mať možnosť vysadiť si a spoznávať stromy zblízka. Vieme, že je to výzva a preto sme iniciovali túto myšlienku.“

V spolupráci s portálom Zahrada.sk sme zorganizovali súťaž pre materské a základné školy z miest a obcí Slovenska. Každá škola, ktorá mala záujem sa mohla do súťaže o ovocné stromy zapojiť. Úlohou bolo poslať nám fotografie, kde by škola ovocné stromy a kríky vysadila a popísať obľúbené ovocné druhy ich žiakov, ktoré by najviac potešili.

Prečo darujeme ovocné stromy?

Naše voľnokorenné ovocné stromy a kry budú vychovávať celé generácie škôlkarov a školákov. Naučia ich milovať a vážiť si zeleň. Poskytnú tieň v horúcich dňoch a ich plody osviežia chuťou, ktorá vo väčšine ovocia z obchodných reťazcov tak zúfalo absentuje.

To, že ovocie patrí do jedálnička detí, vieme všetci. Ale vedia deti, ako také ovocie rastie? Ako vyzerá a kvitne strom, ktorý ho prináša? Čo všetko je potrebné, aby nakoniec jabĺčko pristálo na stole malého škôlkara a školáka?

Viete ktoré ovocné dreviny boli najžiadanejšie?

Medzi najobľúbenejšie ovocné stromy, o ktoré školáci a ich pedagógovia prejavili najvúčší záujem boli: jablone, hrušky a slivky. Veď, ako nám napísala pani učiteľka z obce Abrahám „chutným, chrumkavým a šťavnatým plodom týchto stromov z vlastnej úrody by sa deti určite potešili“.

Spomedzi ovocných kríkov bol najväčší záujem, zo strany prihlásených škôl, o ríbezle.

Aké ovocné dreviny sme vyberali do súťaže?

Spolu so Záhrada.sk chceme ukázať deťom, ako sa od seba rôzne stromy líšia, ako kvitnú. Keď budú stromčeky rásť pod oknami ich tried sami uvidia, ako sa stromy opeľujú a následne začne rásť nový plod. Neskončí to však len pri sledovaní.

Ovocné dreviny, ktoré sme darovali do súťaže:
1. miesto: 8 ks ovocné stromy + 4 ks ovocné kry
2. miesto: 6 ks ovocné stromy + 4 ks ovocné kry
3. miesto: 4 ks ovocné stromy + 4 ks ovocné kry
4. miesto: 10 ks ovocné kry

Do súťaže sme vyberali ovocné stromy na nižších podpníkoch a druhy, ktoré dozrievajú práve počas školského roka, aby deti mohli ich plody aj ochutnať.

Čo nás motivuje?

V prvom roku sa do súťaže zapojilo 146 školských zariadení z celého Slovensku. V roku 2020 sa účasť rozrástla o ďalších 121 škôl. Bude pre nás potešením, ak ostaneme pre vás partnerom pri výsadbe a starostlivosti o ovocné stromy.

Už teraz vieme, že s podporou škôl a škôlok sme určite neskončili, kým každá škôlka nebude mať aspoň jeden ovocný strom. Preto sme sa so
Zahrada.sk už teraz dohodli, že o rok pokračujeme a pokúsime sa potešiť ešte viac detí z materských aj základných škôl.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *