Sadenice Drienky

16,59 

Patrí medzi úrodou vďačné kry. Veľmi vhodná aj do suchších častí Slovenska. Plody možno konzumovať v čerstvom stave, slúžia k výrobe štiav, kompótov, džemu, vína i vyhľadávaného destilátu – drienkovice.

Na sklade (dostupné na objednávku)

- +

Drieň obyčajný, ľudovo nazývaný Drienka patrí do rodu Cornus – Drieň. Ovocný krík drienky, ktorý dorastá až do 2-6 metrovej výšky, čím sa dá považovať za strom.

Táto veľmi skorá odroda je vyšľachtená na Slovensku. Plodnosť rastliny je pravidelná a vysoká. Kvitnutie začína v marci. Po dozretí (prelom septembra a októbra) sú plody lesklé, najčastejšie jasnočervenej, tmavočervenej alebo aj žltej farby.

Prednosťou drieňa sú jeho nízke nároky na pestovanie, značná odolnosť voči suchu, chorobám a škodcom. Sú dostatočne mrazuvzdorné aj v horších klimatických podmienkach.

Pri sadení stromčeka postupujte nasledovne

Návod na výsadbu stromov | Ovocné stromy Jeseň

  1. Korene sadeníc namočte do vody na 12-24 hodín pre zasadením.
  2. Na podporu výsadbového rozvetvenia koreňov skráťte korene o cca. 0,5 cm
  3. Pripravená jama by mala byť priamoúmerná šírke koreňovej sústavy.
  4. Strom vložte do jamy tak, aby bolo miesto štepenia 5-10 cm nad úrovňou pôdy.
  5. Zeminu mierne udupte a stromček výdatne zalejte. Odporúčame vám stromčeky polievať aj v prípade suchej zimy.
  6. Po vysadení vykonajte povýsadbový rez.

Postup pri sadení stromov vám pošleme

Stručný návod na výsadbu posielame ako súčasť balenia, v papierovej podobe, spolu so stromčekmi.

Ďakujeme, že sa pekne postaráte o naše výpestky a prajeme vám bohatú úrodu.

Chcete, aby vaše stromy prinášali úrodu a nemáte dostatok priestoru alebo možnosť vysadiť veľké množstvo stromov, ako to býva pri komerčných sadoch, musíte pochopiť dôležitosť opeľovania a vytvoriť pre strom vhodné podmienky.

Pre produkciu ovocia potrebujeme mužské časti kvetov nazývané tyčinky. Tieto tyčinky produkujú peľ, ktorý prenáša spermie do piestu, čiže ženskej časti kvetu. V pieste sa nachádza vaječník kvetu, v ktorom dochádza k oplodneniu. Kvet začne tvoriť semená, ktoré uzatvára do vrsty, nazývanej oplodie (perikarpa) čo je vlastne dužinná časť plodu, ktorú spotrebúvame ako ovocie.

Bez opeľovania kvetov nedochádza k oplodneniu a plodeniu ovocia.

Existujú dva typy opeľovania, o ktorých budete počuť v súvislosti s ovocnými stromami:

  • krížové opeľovanie,
  • samoopeľovanie.

Krížovo opeľované stromy potrebujú a budú produkovať ovocie až po opeľovaní z inej odrody alebo druhov stromov. Samoopeľované stromy môžu byť opeľované inými stromami toho istého druhu alebo dokonca tým istým stromom.

Ovocné stromy sú zriedkakedy opeľované vetrom. Namiesto toho sa spoliehajú na hmyz, ktorý prenáša peľ zo stromu na strom. Väčšina ovocných stromov vysadených v domácej záhrade má dostatok voľne žijúceho hmyzu, napríklad včiely medonosnej. Jedna včela medonosná môže opeľovať 5 000 kvetov za jeden deň.

Pri nákupe ovocných stromov do vašej záhrady zvážte potreby opeľovania stromu predtým, ako si ho prinesiete domov. Mnoho stromov vyžaduje inú odrodu v blízkosti. Dokonca aj stromy, ktoré sú samoopelivé často produkujú viac ovocia, ak sú krížovo opeľované návzájom rovnakou odrodou. Niektoré stromy sú štepené viacerými odrodami na jednom strome, aby uspokojili potreby opeľovania alebo vyhoveli vašim požiadavkám v malých záhradách.

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Drieň obyčajný, tzv. Drienka 80/100cm, kont. 3l”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *