? Poznáme podpníky pre stromčekové tvary bobuľovín (EGREŠ, RÍBEZLE, JOSTA) o ktorých Ti prinášame tieto informácie.

Vysadenie bobuľovín stromčekového tvaru má celý rad výhod. Dosiahneš ním väčšie plody, rovnomerné dozrievanie, ľahký zber a šetrenie priestoru. Avšak ich životnosť je nižšia (10-12 rokov) s porovnaním pestovania v tvare kra (15-20 rokov).

❓Vedel si, že kry najmä červených ríbezlí a egrešov sa dožívajú niekedy až 30 rokov?

? Meruzalka zlatá – najčastejšie používaný  podpník. Má veľa typov, ktoré sa líšia tvarom (hladké, nižšie, vzrastné, rozkonárujúce sa) a zafarbením listov.

? ME-LS-A – je vyšľachtený zo semenáčov Meruzalky zlatej. Má vzpriamený rast s priemernou výškou 1,0m. Jeho výhony sú silnejšie s malým obrastom. Má stredne veľké, zelenožlté listy so svetlozelenou žilnatinou. Na jeseň sú listy šarlátovo-červenej farby. Tento podpník je vhodný do teplejších oblastí.

? ME-LS-B – má vzpriamený rast (min. 1,0m) so silnými výhonkami a menším obrastom vo vrcholovej časti. Listy sú stredne veľké, v lete sýtozelenej farby a v jeseni oranžovočervené. Pri štepení sú potrebné hrubšie vrúble egrešov a ríbezlí.

? ME-LS-C – má stredne silný rast (priemerná výška 0,8m), vzpriamene. Výhonky sú stredne hrubé, šedohnedé s menej početným obrastom. Stredne veľké listy zdobia červenofialovú stopku. Ich farba je sýtejšia zelená a na konci vegetácie jasne červená. Výhonky majú veľmi dobré vyzrievanie dreva ale ich výťažnosť je menšia ako pri predchádzajúcich podpníkoch.

Máš doma stromčekové tvary bobuľovín a aká je Tvoja skúsenosť s nimi? Budeme radi za Tvoju reakciu v komentároch, ktorá pomôže aj ďalším čitateľom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *