Poznáme podpníky pre stromčekové tvary bobuľovín, ako sú stromčekové egreše, stromčekové ríbezle, josta?

Vysadenie bobuľovín stromčekového tvaru má celý rad výhod. Dosiahnete ním väčšie plody, rovnomerné dozrievanie, ľahký zber a šetrenie priestoru. Avšak ich životnosť je nižšia (10-12 rokov) v porovnaní s pestovaním bobuľovín v tvare kra (15-20 rokov).

❓Vedel si, že kríky najmä červených ríbezlí a egrešov sa dožívajú niekedy až 30 rokov?

 

Podpník Meruzalka zlatá

Meruzalka zlatá najčastejšie používaný podpník v prípade stromčekových bobuľovín. Má veľa typov, ktoré sa líšia tvarom (hladké, nižšie, vzrastné, rozkonárujúce sa) a zafarbením listov.

Podpník ME-LS-A

ME-LS-A je vyšľachtený zo semenáčov Meruzalky zlatej. Má vzpriamený rast s priemernou výškou 1 meter. Jeho výhony sú silnejšie s malým obrastom. Má stredne veľké, zelenožlté listy so svetlozelenou žilnatinou. Na jeseň sú listy šarlátovo-červenej farby. Tento podpník je vhodný do teplejších oblastí.

Podpník ME-LS-B

ME-LS-B má vzpriamený rast (min. 1 meter) so silnými výhonkami a menším obrastom vo vrcholovej časti. Listy sú stredne veľké, v lete sýtozelenej farby a v jeseni oranžovočervené. Pri štepení sú potrebné hrubšie vrúble egrešov a ríbezlí.

Podpník ME-LS-C

ME-LS-C má stredne silný rast (priemerná výška 0,8 metra), vzpriamene. Výhonky sú stredne hrubé, šedohnedé s menej početným obrastom. Stredne veľké listy zdobia červenofialovú stopku. Ich farba je sýtejšia zelená a na konci vegetácie jasne červená. Výhonky majú veľmi dobré vyzrievanie dreva ale ich výťažnosť je menšia ako pri predchádzajúcich podpníkoch.

 

Už máte doma stromčekové tvary bobuľovín? Aká je vaša skúsenosť s jednotlivými podpníkmi? Budeme radi za vašu reakciu v komentároch, ktorá pomôže aj ďalším čitateľom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *