Čučoriedky sú zaujímavé drobné ovocie, ktoré je známe aj pod názvami: borovica, čierna jahoda alebo jafura. Vždy však ide o kanadské čučoriedky. Vinári ňou farbia víno a farbiari ju kedysi dávno používali na farbenie látok.

Tieto plody veľmi priaznivo pôsobia pri tráviacich ťažkostiach, liečbe srdcových a cievnych ochorení a chorôb očí. Čučoriedky je dobré konzumovať v čerstvom stave hlavne pre vysoký obsah pektínu, vitamínu C a minerálnych solí. Jeden pohár čučoriedok predstavuje dennú dávku vitamínu C pre dospelého človeka.

Hovoríte si, že je to ideálne kríčkové ovocie do vašej záhrady, pozrite sa na to, ako čučoriedky pestovať.

Ako pestovať čučoriedky na Slovensku?

Čučoriedky vyžadujú bezpodmienečne kyslú, vzdušnú a dostatočne vlhkú pôdu. Zároveň však dobre priepustnú pôdu. Optimálne podmienky im zabezpečíte, ak pôdu pri výsadbe zmiešate s kôrou alebo ihličím a substrátom určeným pre kyslomilné rastliny.

Na tento účel môžete použiť aj zeminu pre okrasné rastiny ako rododendrony alebo azalky. Tým dosiahnete to, že pôda (rašelina) bude mať optimálne pH, na úrovni 3,5 – 4,5 a zároveň bude ľahká, vzdušná a priepustná.

Rastliny odporúčame pri výsadbe obsypať mulčovacou kôrou, aby ste zabránili nadmernému vysychaniu pôdy a rastu buriny. Dlhodobé nadmerné sucho môže spôsobiť zmenšovanie plodov. Čučoriedky obľubujú slnečné stanovisko chránené proti vetru.

Pestovanie čučoriedok v nádobách

Možno ich pestovať aj vo veľkých nádobách s priemerom aspoň 40 cm, aby mali dostatok priestoru na rozkvet.

Ako vykonať rez čučoriedok?

Strihanie čučoriedok a postup pri reze jej ovocných kríkov je nasledovný:

  • Kríky 2-3 ročné by mali mať 2-4 výhonky, z ktorých vyberiete 1-2ks najsilnejšie. Ostatné zrežte tesne nad zemou. Pri vyrastení ďalších nechajte na rodivosť 2-3 ks a ostatné výhonky odstráňte.
  • Na mladých kríkoch vykonávate prvé 3 roky nepatrný rez, ktorý urobíte spravidla na jar. Ide len o mierne zostrihnutie z výhonkov, BEZ ich skracovania! Pretože rodivosť u čučoriedok začína na 2 ročných a starších výhonkoch.
  • Konáre by nemali byť staršie ako 5 rokov.
  • Dobre zapestované 5 ročné kry by mali mať 10-12 výhonkov. Čučoriedky sú síce samoopelivé, ale pre lepšiu úrodnosť odporúčame vysádzať vedľa seba aspoň 2 rastliny rôzneho druhu.

A čo dodať a záver? Želáme vám úspešné pestovanie čučoriedok, veď ide o mega zdravé ovocie, ktoré má určite svoje miesto aj vo vašej záhradke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *