Viete, aké podpníky sa najčastejšie používajú pre marhule, broskyne a slivky? Poradíme vám, ako si vybrať podpník pre tieto ovocné stromy, aby boli plné života a farieb.

Podpník myrobalán

Myrobalán je bujne rastúci podpník, využívaný najmä pre slivky, ringlóty, v menšom množstve pre marhule. Pretože hlboko korení, dobre znáša ťažšie pôdy.

Podpník St Julien

St. Julien má o 30% slabší rast ako vyššie spomínaný podpník myrobalán. Je stredne rastúcim podpníkom. Vhodný pre slivky, marhule a broskyne.

Podpníky z radu Wangenheim

Wangenheim, Wädenswill, Wavit sú slaborastúce podpníky, využívajú sa najmä pre slivky a marhule. Tieto stromy sa dajú pestovať ako štíhle vreteno.

Podpník Rubira a Montclar

Podpníky ovocných drevín Rubira a Montclar sú stredne až bujne rastúce podpníky vhodné pre marhule a broskyne, sú to stromy s kvalitnými koreňovými systémami, ktoré nevyžadujú oporu.

Zelená ringlota

Zelená ringlóta sa používa v obmedzenom množstve pre rad lokálnych slivkovín. Ako podpník sa odporúča zvlášť pre vlhšie, hlbšie a výživné pôdy.

Podpník Duranzia

Duranzia, ako podpník, sa osvedčila v hlbokých a dostatočne vlhkých pôdach podobne ako podpník Zelenej ringlóty. Odporúčame na ňu štepiť kultúrne odrody marhúľ do zapestovanej korunky.

Podpník BSB-1

BSB-1 je bujne rastúci podpník pre marhule, broskyne a mandle. Hlboko korení a nevyžaduje oporu.

Podpník GF 677

GF 677, tiež známy pod názvom broskyňomandľa, je stredne rastúci podpník, vhodný najmä ako podpník pre broskyne, ale aj mandle, marhule a slivky. Darí sa mu aj v ťažších pôdach a ovocný strom veľmi dobre znáša rez.

Podpník Adesoto

Adesoto je nový stredne silno až silno rastúci slivkový podpník, ktorý pre broskyne, nektárinky a marhule prináša lepšie výsledky.

 

Ktorý z týchto podpníkov sa nachádza vo vašej záhrade? Napíšte nám prosím v komentároch nižšie, s akými podpníkmi pre marhule, slivky a broskyne máte osobnú skúsenosť.

5 thoughts on “Aké podpníky pre marhule, broskyne alebo slivky sú tie najvhodnejšia?

  1. ☝️ Pestujeme pod V. Tatrami vo výške 730 m.n.m. 😱 dve broskyne, REDHAVEN a CRESTHAVEN. 🤔 CrestHaven je na podpníku GF677. Broskyňa má 5 rokov, zatiaľ je pekná zdravá, a hlavne nepraská kmeň v našich polohách pri väčších teplotných výkyvoch. 👌Môžem potvrdiť, že tento podpník je vhodný pre broskyne do vyšších polôh, samozrejme pri zachovaní podmienok pestovania broskýň. 👍

  2. Ja mám všetky marhule zaštepené na podpníkoch mandľových a som s nimi veľmi spokojný. Jeden strom zaštepil dokonca
    ešte môj dedko a tento strom má určite viac ako 50 rokov a zatiaľ spoľahlivo rodí, aj keď ho k vôli rozložitej korune mám stále podopretý, inak by asi konáre pri úrode polámalo.

  3. Dobrý deň , mám skúsenosti s myrobalánom , má veľa výhonkov. Dávno sme mali ringloty také zelené sladučké ten podpník nemal žiadne výhonky. Ja som bol iba chlapec, mali dva stromy a tie vyhynuli na starobu už som sa zmieril, že také ringloty už nikdy ani neuvidím. Ia neviem čím to je ale ma už ani nebaví pestovať marhule. lebo nemám skoro nič z nich. Z niektorých stromov ani neochutnám plody. Poznám marhuľu ktorá má už som ta nebol dlho ale aj 50 rokov, neviem presne aj vo vinohradoch boli staré marhule a nikto sa o ne nestaral. Ja ozaj neviem čo robia tí vyskumníci. Ozaj tomu nerozumiem čije to už životným prostredím, alebo čím. Aj s ostatnými ovocnými druhmi je to podobne. Čerešne mi tiež vyschli. Stromy rezistentné sú len na papiery. Bez chemie to už asi nepôjde. Ďakujem. S pozdravom Peter

    1. úplne s vami súhlasím ,šlachtitelia skrížili 100stromkov krížom krážom a ked si kúpite jabloň slivku marhulu,čakáte roky a z hrôzou zistíte čo ste kúpili ,choré stromky slivka ktorá mala byť odolná voči šárke,jabloň ododlná na chrastavitosť a múčnatku
      marhuliam odumierajú konce konárov…to je slovenská povaha nekvalita a klamstvo. ale ked si niekto kúpi v kýbly jabloň v kýbly čerešňu a dá si to na terasu…a odzobávaju to ako papagáji tak sa slovákom nečudujem ,že to takto na slovensku je.A ešte som zabudol vianočný stromček v kýbly,to sú krásne Vianoce…kam to spejeme ,to si mám fakt ísť kúpiť kvalitné stromky do zahraničia,,!!Iba s nostalgiu spomínam akú sme mali velkú marhulu ani ako dospelý som ju neobčiahol ,taká bola vysoká že si ju vybral blesk ale nehorela- ale vyvrátil ju ten blesk aj s koreňmi ,posadená bola r. 1955 to mi posadil otec ked som sa narodil.Dreva bolo na celú jednu zimu.Zrušil by som všetky výskumné ústavy.Všetka česť p.Hričovskému ,sadťe priatelia moji milí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *