Radíme ako vybrať podpník pre MARHULE, BROSKYNE a SLIVKY:

? Myrobalán – bujne rastúci podpník, využívaný najmä pre slivky, ringlóty, v menšom množstve pre marhule. Pretože hlboko korení, dobre znáša ťažšie pôdy.

? St. Julien – má o 30% slabší rast ako myrobalán, je stredne rastúcim podpníkom. Vhodný pre slivky, marhule a broskyne.

? Wangenheim, Wadenswill, Wavit – sú slaborastúcimi podpníkmi, využívajú sa najmä pre slivky a marhule. Tieto stromy sa dajú pestovať ako štíhle vreteno.

? Rubira a Montclar – stredne až bujne rastúce podpníky vhodné pre marhule a broskyne, sú to stromy s kvalitnými koreňovými systémami, ktoré nevyžadujú oporu.

? Zelená ringlóta – používa sa v obmedzenom množstve pre rad lokálnych slivkovín. Ako podpník sa odporúča zvlášť pre vlhšie, hlbšie a výživné pôdy.

? Duranzia – osvedčila sa v hlbokých a dostatočne vlhkých pôdach podobne ako podpník Zelenej ringlóty. Odporúčame na ňu štepiť kultúrne odrody marhúľ do zapestovanej korunky.

? BSB-1 – bujne rastúci podpník pre marhule, broskyne a mandle. Hlboko korení a nevyžaduje oporu.

? GF 677 – tzv. broskyňomandľa, stredne rastúci podpník vhodný najmä pre broskyne, ale aj mandle, marhule a slivky. Darí sa mu aj v ťažších pôdach a strom veľmi dobre znáša rez.

Ktorý z týchto podpníkov sa nachádza v Tvojej záhrade? Vyjadri sa, prosím, v komentároch nižšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *