Viete, aké podpníky sa najčastejšie používajú pre marhule, broskyne a slivky? Poradíme vám, ako si vybrať podpník pre tieto ovocné stromy, aby boli plné života a farieb.

Podpník myrobalán

Myrobalán je bujne rastúci podpník, využívaný najmä pre slivky, ringlóty, v menšom množstve pre marhule. Pretože hlboko korení, dobre znáša ťažšie pôdy.

Podpník St Julien

St. Julien má o 30% slabší rast ako vyššie spomínaný podpník myrobalán. Je stredne rastúcim podpníkom. Vhodný pre slivky, marhule a broskyne.

Podpníky z radu Wangenheim

Wangenheim, Wädenswill, Wavit sú slaborastúce podpníky, využívajú sa najmä pre slivky a marhule. Tieto stromy sa dajú pestovať ako štíhle vreteno.

Podpník Rubira a Montclar

Podpníky ovocných drevín Rubira a Montclar sú stredne až bujne rastúce podpníky vhodné pre marhule a broskyne, sú to stromy s kvalitnými koreňovými systémami, ktoré nevyžadujú oporu.

Zelená ringlota

Zelená ringlóta sa používa v obmedzenom množstve pre rad lokálnych slivkovín. Ako podpník sa odporúča zvlášť pre vlhšie, hlbšie a výživné pôdy.

Podpník Duranzia

Duranzia, ako podpník, sa osvedčila v hlbokých a dostatočne vlhkých pôdach podobne ako podpník Zelenej ringlóty. Odporúčame na ňu štepiť kultúrne odrody marhúľ do zapestovanej korunky.

Podpník BSB-1

BSB-1 je bujne rastúci podpník pre marhule, broskyne a mandle. Hlboko korení a nevyžaduje oporu.

Podpník GF 677

GF 677, tiež známy pod názvom broskyňomandľa, je stredne rastúci podpník, vhodný najmä ako podpník pre broskyne, ale aj mandle, marhule a slivky. Darí sa mu aj v ťažších pôdach a ovocný strom veľmi dobre znáša rez.

Podpník Adesoto

Adesoto je nový stredne silno až silno rastúci slivkový podpník, ktorý pre broskyne, nektárinky a marhule prináša lepšie výsledky.

 

Ktorý z týchto podpníkov sa nachádza vo vašej záhrade? Napíšte nám prosím v komentároch nižšie, s akými podpníkmi pre marhule, slivky a broskyne máte osobnú skúsenosť.

2 thoughts on “Aké podpníky pre marhule, broskyne alebo slivky sú tie najvhodnejšia?

  1. ☝️ Pestujeme pod V. Tatrami vo výške 730 m.n.m. 😱 dve broskyne, REDHAVEN a CRESTHAVEN. 🤔 CrestHaven je na podpníku GF677. Broskyňa má 5 rokov, zatiaľ je pekná zdravá, a hlavne nepraská kmeň v našich polohách pri väčších teplotných výkyvoch. 👌Môžem potvrdiť, že tento podpník je vhodný pre broskyne do vyšších polôh, samozrejme pri zachovaní podmienok pestovania broskýň. 👍

  2. Ja mám všetky marhule zaštepené na podpníkoch mandľových a som s nimi veľmi spokojný. Jeden strom zaštepil dokonca
    ešte môj dedko a tento strom má určite viac ako 50 rokov a zatiaľ spoľahlivo rodí, aj keď ho k vôli rozložitej korune mám stále podopretý, inak by asi konáre pri úrode polámalo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *